Czy podanie na stronie internetowej numeru telefonu jest bezpieczne?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy podanie numeru telefonu na stronie internetowej jest bezpieczne. Jeżeli abonent robi to rozważnie, wówczas ryzyko nieprzewidzianych konsekwencji, takich jak uruchomienie niechcianych usług o podwyższonej opłacie (Premium Rate) jest minimalne.

W Internecie można znaleźć wiele stron, które chwytliwymi hasłami zachęcają do podania numeru telefonu w zamian za otrzymanie wyników uprzednio wypełnionego testu, doładowania konta pre-paid, mapy z fotoradarami, dostępu do wiadomości SMS dowolnego numeru telefonu itp.

Przed podaniem numeru telefonu na stronie internetowej abonent powinien dokładnie zapoznać się z jej treścią. Bardzo często, drobniejszą czcionką, wyjaśnione są konsekwencje podania numeru telefonu, takie jak aktywacja subskrypcji płatnych, przychodzących wiadomości SMS.

Jeżeli na stronie internetowej nie ma informacji o konsekwencjach podania numeru telefonu i kosztach z tym związanych, dla własnego bezpieczeństwa abonent nie powinien udostępniać swojego numeru na takiej witrynie.